Τα Εκπαιδευτήρια Δούκα οργανώνουν το πρώτο διεθνές συνέδριο στην Ελλάδα, με θέμα "Το Σχολείο του Μέλλοντος και το Μέλλον του Σχολείου" στις 11-13 Απριλίου 2008 υπό την αιγίδα του ΥπΕΠΘ. Σκοπός του συνεδρίου είναι ο ουσιαστικός προβληματισμός και ο δημιουργικός διάλογος τις αρχές, τις μεθοδολογίες, τις πρακτικές, και τις υποδομές στην οικοδόμηση του "Σχολείου του Μέλλοντος". Απευθύνεται κυρίως σε μέλη της εκπαιδευτικής κοινότητας, ενώ η έκθεση που θα λειτουργεί θα είναι ανοιχτή στο ευρύ κοινό (πληροφορίες στο http://www.sof.gr/ ).